A kiberkockázat, mint konkrét, számszerűsítendő és súlyozandó kockázati tényező nem része az új tőkemegfelelési és beszámolási rendszernek, a Szolvencia II-nek, ami jövő januárban lép életbe Európában. A Federation of European Risk Management Associations (Ferma) szerint ugyanakkor egyértelműen egyre nagyobb figyelmet kap szabályozók között is, hogy a kiberkockázatok potenciálisan nagy, rendszerszintű veszteségeket is okozhatnak a biztosítóknak. Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA)
Az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) külön vizsgálatot is indított a kiberkockázatok biztosítók fizetőképességére gyakorolt lehetséges hatásainak felmérésére, melynek során azt is megvizsgálják, hogy a biztosítóknál lévő ügyféladatok potenciálisan mennyire kitettek egy esetleges számítógépes támadás kockázatának.
Az EIOPA vizsgálati bizottságában a Ferma is képviselteti magát, illetve a biztosítások szakmai vásárlóit, hogy megvizsgálják, a piac valóban megérti-e a kiberkockázatokat. A Ferma szerint a biztosítási felügyeletek jellemzően az egyéni fogyasztók érdekeire koncentrálnak, és nem a vállalatokéra, mondván, ők megfelelő védelemmel, illetve szakmai apparátussal rendelkeznek.
A Ferma mellett egyéb érdekképviseleti szervezetek, így például az European Captive Insurance and Reinsurance Owners Association is sokat küzdött az elmúlt években azért, hogy véleményüket kifejtsék az EU intézményei felé. A Ferma szerint, mióta Karel Van Hulle vette át az EIOPA-n belül a biztosítási és viszontbiztosítási érdekképviseleti csoport elnöki szerepét, valamivel kiegyensúlyozottabb a helyzet.
Forrás: www.biztositasiszemle.hu